Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
    Filters
    Preferences
    Search

    JackFruit Chips

    $5.99
    Buy two for $5.79 each, buy 4 for $5.69 each
    This is selected quality JackFruit Bulbs cut and fried in rice bran oil. This tastes great and is a great snack
    Availability: 9 in stock

    This is selected quality JackFruit Bulbs fried in rice bran oil. This tastes great and is a great snack

    For more details read Dried or Dehydrated food  or Health benefits of Dried JackFruit 

    Buy two for $5.79 each, buy 4 for $5.69 each

    Write your own review
    • Only registered users can write reviews
    • Bad
    • Excellent

    This is selected quality JackFruit Bulbs fried in rice bran oil. This tastes great and is a great snack

    For more details read Dried or Dehydrated food  or Health benefits of Dried JackFruit 

    Buy two for $5.79 each, buy 4 for $5.69 each

    PRICE BREAKS - The more you buy, the more you save
    Quantity
    2+
    4+
    Price
    $5.79
    $5.69
    Customers who bought this item also bought

    Steamed & Dried Jackfruit

    From $7.79 / 200g
    Buy 2 for $7.79 each
    This can be used to make delicious Jack Fruit based dishes. As teamed and Dried, this is quicker in rehydrating and comes back almost the original smell and taste. This is also best vegan food as a meat replacement to make Jack Fruit Burger tasting like Pulled Pork. Please see details for the picture and recipe.
    200g when soaked in water yields 500g+ of ready to cook Jack Fruit (can make about 2.5 standard dishes).
    To make this ready to cook, soak 200g in 1 Liter of boiled water for just 30minutes and steam it for 5 minutes or two until you can feel it softer for your need.

    Jackfruit Thera

    From $5.99 / 150g
    Buy two for $6.25 each, buy 4 for $5.99 each
    A sweet ready to eat item made using ripe Jackfruit

    Dried Ripe Jackfruit

    From $5.75 / 150g
    150g is equivalent to 600g or more of the original fruit. This is a ready to eat healthy food which can served as a snack. Buy 2 for $5.80 each, Buy 4 for $5.75 each

    Cut Mango Pickle

    From $7.99 / 200g
    Kerala Style Cut Mango Pickle 100% Australian with no added additives.
    Buy 2, Get 7% Off ($7.99 each)
    Ingredients: Mango, Ginger, Garlic, Chilli Powder, Pepper, Salt, Turmeric, Fenugreek, Asafoetida, Mustard, Vegetable Oil, Salt, Curry Leaves, Vinegar

    Beef Curry Pickle

    From $15.25 / 350g
    Buy 4 350g bottles for $15.25 each or Buy 2 bottles for $15.99 each
    100% Australian Beef Curry Pickle
    Ingredients: Beef, Ginger, Garlic, Chilli Powder, Pepper, Salt, Turmeric, Fenugreek, Asafoetida, Mustard, Curry Leaves, Vinegar, Water.